Ας συμμετέχουμε όλοι στα εγκαίνια του Μουσείου μας!

Αργυρα ΑΛΕΞΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Στέγη εκκλησίας 013

Το Θέρμο καυχάται για το Μουσείο του, γιατί είναι το ωραιότερο και πιό σύγχρονο από τα μικρά μουσεία της πατρίδας μας.

Καυχάται γιατί το θησαύρισμα της τοπικής του ιστορίας, με περίσσιο σεβασμό και ευλάβεια, αλλά και επιστημονική γνώση έχει εναποθετηθεί στις προθήκες της υπέροχης Μόνιμης Έκθεσης, από την Εφορεία αρχαιοτήτων Αιτωλ/νίας & Λευκάδας.

Καυχάται γιατί τα εγκαίνια του Μουσείου θα κάνει ο ίδιος ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας αύριο Κυριακή 17 Ιουλίου στις 11,00΄πμ. Θα παραστεί ο υπουργός Πολιτισμού, άλλοι υπουργοί, προσωπικότητες των γραμμάτων και τεχνών κ.ά.

Η προβολή του Μουσείου μας θα είναι μεγάλη!

Ας συμμετέχουμε όλοι στα εγκαίνια του Μουσείου μας! Η προσέλευση θα πρέπει να ολοκληρωθεί έως τις 10:40΄το αργότερο.

Ας αγκαλιάσουμε και ας στηρίζουμε όλοι το Μουσείο μας. Το αξίζει ο τόπος και ο Πολιτισμός μας.

Την ίδια μέρα των εγκαινίων θα κυκλοφορήσει από τα ΕΛΤΑ γραμματόσημο του Μουσείου. Τα ΕΛΤΑ θα στήσουν περίπτερο για τη διάθεση του γραμματοσήμου από τις 10,00΄έως τις 13,00΄στο χώρο της πλατείας μπροστά από τον ανδριάντα του Αγίου Κοσμά.

Συγχαρητήρια στο Μέλος μας Γιώργο Παπανικολάου που είχε την ιδέα και στο Δήμαρχο που την αγκάλιασε και υλοποίησαν.

Εταιρεία Φίλων του Μουσείου και
Αρχαιολογικού Χώρου Θέρμου,